الرئيسية     نداء الى العالم     مختارات مترجمة    الارشيف     اتصل بنا
( اصطلاح افق – آفاق ) 

در لغت :
افق : خط دايره مانندي كه هر كس به آن نگاه كند ميپندارد كه آسمان به زمين پيوسته است. 2- اندازه و حد اطلاع و معرفت . در قرآن كريم : اين كلمه 3 بار در قرآن كريم آمده است . مثلا" خداوند ميفرمايد : ( و هو بالافق الاعلي) .
در اصطلاح صوفي :
شيخ اكبر محي الدين عربي ميفرمايد ، افق اعتدال است . و انسان به آن خاطر كه به او نوعي زندگي داده شده كه تنها با نگاه كردن به افق يعني همان چيز كه قلب با آن روبرو است در حال اعتدال باقي ميماند ، هر گاه به چيزي غير از افق نگاه كند از اعتدال خارج ميشود . شيخ عبدالغني نابلسي مي گويد : آفاق اصل همه اصل هاست . ماده بي صورت و شكل همه چيز است . ماده همه محسوسات و معقولات است ( يعني همه چيز هائي كه حس يا عقل آن را درك ميكند ) .
در اصطلاح كسنزان :
افق اعلي : افق اعلاي همه چيز حضزت رسول اعظم است . زيرا او حقيقت در برگيرنده همه چيز غير از خداي تعالي است . كساني كه خدا آنها را با اين سخن مورد اشاره قرار مي دهد : ( ام كنت من العالين ) تا پايين ترين مرتبه و جودي و معرفتي . پس هر چيزي كه در نزد خداوند انسان و جن و فرشته ناميده ميشود ؛ ما آنرا مي بينيم يا نمي بينيم از بودن در تحت افق او خارج نميشوند ، زيرا او افق اعلي است . افق مبين : آن جنبه از حضرت نوراني محمدي است كه در صورت مشايخ كامل ( قدس الله اسرارهم العزيزه ) با عالم روبرواست . او نخستين منزلگاه كوچ مريد از دنيا و نقطه آغاز پرواز او به سوي افق اعلي است .

الرجوع الى بداية الصفحة     نسخة للطباعة
الاسم: اینوش      البلد: ضیایی       التاريخ: 16-10-2014
شکراً


أضف تعليقا
الاسم
البلد
البريد الالكتروني
التعليق
اكتب الارقام الظاهرة في الصورة

Connection error