الرئيسية     نداء الى العالم     مختارات مترجمة    الارشيف     اتصل بنا
شيخ معروف كرخي ( قدس الله سره)

محرم حرم عرفان ، ماءخذ طريقت و ايقان ، شيخ اهل علم و صوفيه ، جامع كلمات عليه براي پوشاندن اسرار.
لقبش : به خاطر منسوب بودن به كرخ بغداد ، كرخي است .
نامش : معروف ابن فيروزان .
كنيه اش: ابو محفوظ .
ولادتش : در بغداد.
شروع كارش : ميگويند كه برادرش عيسي گفته است : من و برادرم معروف در مكتبخانه بوديم _ در آن زمان مسيحي بوديم_ معلم براي كودكان در مورد پدر و پسر (در عقيده مسيحي) سخن ميگفت . برادرم فرياد زد : احد احد . معلم به اين خاطر كتك سختي به او زد .
روزي معلم او را با شدت زيادي زد و در نتيجه او راه خود را گرفت و فرار كرد . مادرم گريه ميكرد و ميگفت ، اگر خدا فرزندم را به من برگرداند از هر ديني كه او پذيرفته پيروي خواهم كرد . هنگامي كه پس از سالها معروف بازگشت مادر گفت ، فرزندم توبر كدام ديني ؟ پاسخ داد بر دين اسلام . مادر گفت : اشهدان لااله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله و مسلمان شد . و ما نيز همگي مسلمان شديم .
رواياتش: او از داوود طائي ، ابن سماك و علي الرضا (ع) و بكر بن خنيس روايت كرده است . معاصرانش : سري سقطي و احمد حنبل و ابن معين . مسكنش : كوفه و سپس بغداد . طريقتش : او طريقت را از دو طريق دريافت كرد؛ اول : از شيخ داوود طائي ، از شيخ حبيب عجمي ، از شيخ حسن بصري و از امام علي (ع). دوم : از امام علي الرضا، از امام موسي كاظم ، از امام جعفر صادق ، از امام محمد باقر ، از امام علي زين العابدين ، از امام حسين و از امام علي (عليهم السلام). زندگي و كراماتش : شيخ معروف ، مستجاب الدعوه بود ، زياد روزه ميگرفت ، مجاهده ميكر و كرامات بسيار داشت. يكي از كراماتش آن بود كه بر آب راه ميرفت ، به او گفتند ، بر آب راه ميروي.
او گفت من هرگز بر آب راه نرفته ام بلكه دو طرف آب به هم مي آيد و من از روي آن قدم به آنسو ميگذارم .
از ابراهيم اطرش نقل شده است كه : روزي شيخ معروف كرخي در بغداد كنار دجله نشسته بود ، در آن زمان جواناني نشسته بر زورق از جلوي ما ميگذشتند و ابزار لهوولعب مينواختند و شراب مينوشيدند . ياران شيخ به او گفتند ، آيا نمي بيني كه آنها بر روي اين آب در حال معصيتند؟ بر عليه آنان دعائي كن . شيخ نيز دست خود را به سوي آسمان برد و گفت : " الهي و سيدي از تو ميخواهم كه آنان را در بهشت شاد كني ، همانطور كه در دنيا شاد كردي " . اصحاب گفتند مگر به تو نگفتيم كه بر عليه آنان دعا كن ؟ چرا به نفع آنان دعا كردي ؟ ايشان فرمود : " اگر خدا آنان را در آخرت شاد كند به اين معناست كه كاري ميكند تا در دنيا توبه كنند و ديگر باعث آزار شما نشوند " .
وفاتش: در سال 200 هجري در بغداد وفات يافت و قبش زيارتگاه مردم است ؛ در مورد مزارش ميگويند قبر معروف پادزهري مجرب است .
الرجوع الى بداية الصفحة     نسخة للطباعة

أضف تعليقا
الاسم
البلد
البريد الالكتروني
التعليق
اكتب الارقام الظاهرة في الصورة

Connection error